تبلیغات
مدرسه حسابداری - تاریخ و نحوه ثبت نام و همچنین شرایط و ضوابط شركت در آزمون ورودی دوره های كاردانی پیوسته نظام جدید (آموزشكده های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی) سال 1389

مدرسه حسابداری
 
اگر بخواهی غیر ممکن،ممکن می شود

سازمان سنجش آموزش كشور بدین وسیله به اطلاع كلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شركت در آزمون ورودی دوره‌های كاردانی پیوسته نظام جدید (آموزشكده های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی) سال 1389 می رساند كه ثبت نام برای شركت در آزمون مذكور از ساعت 9 صبح روز سه شنبه 15/4/89 آغاز می شود و در پایان روز سه شنبه 22/4/89 پایان می پذیرد.


برای مشاهده شرایط به ادامه مطلب مراجعه کنید.

منبع : سازمان سنجش  www.sanjesh.org

شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان و مقررات وظیفه عمومی:
1- شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان

داوطلبان لازم است دارای شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل باشند و برادران باید از لحاظ مقررات وظیفه عمومی ( مطابق بندهای ردیف 3-1) منعی نداشته باشند.
1-1- شرایط عمومی
الف ـ نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران .
توضیح: مصادیق عناد عبارتند از:
(1) مبارزه مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی ایران .
(2) داشتن وابستگی تشكیلاتی به گروهك های محارب .
(3) پرداخت كمك مالی به گروهك های محارب یا هواداری تشكیلاتی از آن گروهک‌ها و یا داشتن عضویت در آنها .
(4) تبلیغ ماتریالیسم و ادیان ساختگی .
ب ـ عدم احراز فساد اخلاقی .
توضیح: مصادیق فساد اخلاقی شامل اعتیاد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا می‌باشد .
2-1- شرایط اختصاصی‌
الف- دارا بودن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دوره متوسطه‌ نظام‌ جدید دریكی‌ از رشته های شاخه‌های‌ فنی ‌و حرفه‌ای ‌و كاردانش و یا احراز شرایط فارغ‌التحصیلی دریكی‌ از رشته های مذکور تا پایان‌ شهریورماه‌ سال 1389ویا دیپلم فنی‌وحرفه‌ای دوره‌چهار ساله‌ ( نظام‌قدیم).
تبصره - داوطلبانی که حد نصاب نمره قبولی یکی از کد رشته های مشخص شده در دفترچه راهنمارا کسب نمایند ولی تا پایان شهریور ماه سال 1389موفق به دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در رشته مورد نظر نشوند مشمول یکی از وضعیت های ذیل خواهند بود:
(1) در صورتی که کد رشته قبولی ایشان فقط در نیم سال اول پذیرش داشته باشد، قبولی ایشان ملغی و اجازه ثبت نام نخواهند داشت .
(2) در صورتی که کد رشته قبولی آنها درهر دو نیمسال (اول – دوم) ویا فقط در نیمسال دوم پذیرش داشته باشد و تا پایان دی ماه سال 1389 موفق به دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در رشته مورد نظر بشوند، اجازه ثبت نام درنیمسال دوم را خواهند یافت و درغیر اینصورت قبولی آنان نیز ملغی است .
ب ـ برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی .

 

3-1- مقررات‌ وظیفه‌ عمومی
براساس اعلام‌ رسمی‌ سازمان‌ وظیفه‌ عمومی ‌نیروی ‌انتظامی‌ داوطلبان‌ مرد لازم ‌است‌ یكی‌ از شرایط مشروحه ذیل را دارا باشند :
(1) كارت‌ پایان‌ خدمت ‌.
(2) كارت‌ معافیت ‌کفالت‌ یا پزشكی‌ دایم‌ و یا كارت ‌معافیت‌ زمان‌ صلح‌ با فرم‌ رایانه‌ای .
(3) كارت‌ معافیت‌ موقت‌ در مدت‌ اعتبار آن ‌.
(4) پرسنل‌ شاغل‌ رسمی‌ در نیروهای‌ نظامی‌ و انتظامی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ با ارائه‌ گواهی‌ موافقت‌ از یگان‌ مربوط.
(5) فارغ‌التحصیلان‌ و دانش‌آموزان‌ سال‌ آخر شاخه‌‌ فنی‌ و حرفه‌ای و شاخه كاردانش‌ متولد سال ‌1370 و بعد از آن .
تبصره‌: افراد مشمول بند 5 برای‌ ثبت‌ نام‌ و شركت‌ دراین آزمون‌ احتیاجی‌ به‌ ارایه دفترچه‌ آماده‌ به‌ خدمت‌ ندارند، ولی‌ لازم ‌است‌ در تاریخی‌ كه‌ توسط سازمان وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی‌ اعلام‌ می‌گردد، نسبت به تهیه دفترچه و یا اعزام به‌ خدمت‌ اقدام نمایند . بدیهی‌است‌ در صورت‌ پذیرفته ‌شدن‌ در آزمون‌ در هر مرحله‌ای ‌از خدمت‌ وظیفه، ترخیص‌ خواهند شد . در غیر این صورت‌ غایب‌ محسوب‌ شده‌ و پذیرش‌ آنها در آزمون‌ سال 1389 ملغی‌ می‌گردد.
(6) ثبت نام و شرکت در آزمون برای متولدین نیمه دوم سال 1369 (1/7/1369 به بعد) که به صورت حضوری گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در یکی از رشته های شاخه فنی و حرفه‌ای و یا شاخه کاردانش اخذ نموده‌اند، با اخذ برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت که تاریخ اعزام آنان در نیمه دوم سال 1389 خواهد بود، بلامانع است. این گونه افراد در صورت برخودداری از معافیت تحصیلی دانشگاهی در سال 89-1388، مجاز به شرکت در آزمون‌ سراسری‌ دوره‌ كاردانی‌ پیوسته نظام‌ جدید (آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای و موسسات آموزش‌عالی غیردولتی - غیرانتفاعی) ‌ در سال 1389 نخواهند بود .
(7) متولدین سال‌ 1338 تا 1354 با ارایه کارت معافیت (در صورت قبولی در آموزشکده های فنی وحرفه ای و یا موسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی) .
(8) مشمولان‌ دیپلمه‌ اعزامی‌ در نیروهای‌ نظامی ‌و انتظامی‌ در هر مرحله‌ ازخدمت‌ وظیفه‌ كه‌ باشند، به‌ شرط نداشتن‌ غیبت‌ قبل‌ازاعزام‌ به ‌خدمت‌ و نداشتن‌ سابقه‌ تحصیل ‌در مقطع‌ بالاتر از دیپلم .
تبصره‌: برگه‌های‌ اعزام‌ باید فاقد مهر غیبت‌ بوده‌ و مهلت قانونی‌ اعزام‌ با تاریخ‌ شروع‌ به‌ خدمت ‌منطبق‌ باشد . بدیهی‌است‌ برادرانی‌ كه‌ با غیبت‌ به‌ خدمت‌اعزام‌ شده‌ باشند در صورت‌ قبولی‌ ترخیص‌ نخواهند شد و قبولی ایشان ملغی است .
(9) طلاب دارای کلیه شرایط لازم برای شرکت در این آزمون، به شرطی که شورای مدیریت حوزه علمیه قم ویا شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان تایید نماید که "معافیت تحصیلی در حوزه، پوششی برای ادامه تحصیل در دوره کاردانی نمی باشد و طلبه قادر است ضمن این که در حوزه به تحصیل اشتغال دارد به موازات آن در دوره کاردانی نیز تحصیل نماید"، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال تحصیل وی در دوره کاردانی بلامانع است . بدیهی است در هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه را خاتمه یافته اعلام نماید، مشمول دیگر نمی تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی استفاده کند و باید خود را به سازمان وظیفه عمومی محل معرفی نماید .
تبصره: افراد مشمول بند 9 قبل از ثبت نام درآزمون باید موافقتنامه مذکور را از شورای مدیریت حوزه علمیه قم و شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان دریافت دارند و هنگام قبولی در دوره کاردانی به آموزشکده فنی وحرفه‌ای و یا موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ارائه نمایند .
(10) متعهدین‌ خدمت‌ در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها كه‌ پس‌ از انجام‌ تعهد خدمت معاف می‌باشند، درصورت ارائه‌ موافقت‌ نامه‌ از بالاترین مقام ‌وزارت‌ یا سازمان‌ متبوع . بدیهی است با شروع تحصیل، تعهد آنان قطع شده و پس‌از اتمام‌ تحصیلات‌ باید بقیه تعهدات خود را در وزارتخانه‌ و یا سازمان‌ متبوع‌ به‌ اتمام‌ برسانند .
(11) داوطلبان درحین خدمت که قبلا یک بار از معافیت تحصیلی استفاده نموده اند، به شرطی مجاز به‌ شركت‌ درآزمون‌ وانتخاب رشته درنیمسال اول می‌باشند كه‌ خدمت‌ وظیفه(خدمت ضرورت) آنان‌ تا پایان‌ شهریورسال‌ 1389 (31/6/89) به‌ اتمام‌ برسد.
تبصره: داوطلبانی‌ كه‌ منحصرا رشته‌های‌ تحصیلی نیم سال‌ دوم‌ سال‌تحصیلی 90- 1389 را انتخاب‌ خواهند کرد، تا شروع نیم سال دوم سال تحصیلی(30/11/89 )، باید خدمت دوره ضرورت آنان به پایان رسیده باشد .
یادآوری: افراد مشمول بند 11 و تبصره آن، در هر حال تاریخ خاتمه خدمت دوره ضرورت (برگه پایان خدمت) آنها الزاماً باید قبل از مهر ماه سال 1389 برای پذیرفته شدگان نیم سال اول و بهمن ماه سال 1389 برای پذیرفته شدگان نیم سال دوم باشد .
(12) دانشجویان‌ انصرافی‌ و اخراجی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی كشور (اعم از دولتی و غیردولتی مصوب) كه ‌از معافیت‌ تحصیلی ‌استفاده‌ كرده‌اند، لازم ‌است‌ پس ‌از انصراف‌ قطعی ‌از تحصیل‌، خود را برای ‌اعزام‌ به ‌خدمت‌، به‌ حوزه‌های وظیفه‌ عمومی‌ معرفی‌ و به‌ خدمت‌ اعزام‌ شوند. بدیهی‌ است‌ پس‌از انجام‌ دوران‌ خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ (خدمت ‌ضرورت‌) اجازه‌ ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در آزمون‌های‌ بعدی ‌را خواهند داشت.
(13)‌ هیچ‌ داوطلبی‌ با استفاده ‌از معافیت‌ تحصیلی‌ از سایر مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ (اعم ‌از دولتی‌ و غیردولتی‌ مصوب)، اجازه‌ ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سال‌ 1389 را نخواهد داشت. بدیهی است برای ثبت نام و شرکت در آزمون باید مطابق بند " 12 " اقدام نمایند .
(14) سقف سنوات تحصیل در دوره کاردانی حداکثر 3 سال می‌باشد . بدیهی است دانشجویانی که طی مدت فوق موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد .
(15) کلیه ضوابط و مقررات وظیفه عمومی به شرح مندرج در بند های فوق و تبصره های آن عینأ برای كلیه داوطلبان (اعم از متمركز و نیمه متمركز) آزمون‌ سال‌1389 معتبر و لازم‌الاجرا می‌باشد .
* یادآوری های مهم
(1) افرادی که دارای گواهینامه دوره پیش دانشگاهی ویا دیپلم کامل متوسطه نظام جدید یا قدیم نظری می‌باشند اجازه ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند و در صورت شرکت متخلف شناخته شده و در هر مرحله از تحصیل که باشند قبولی آنان ملغی و از ادامه تحصیل آنها ممانت بعمل آمده و ملزم به پرداخت غرامت خواهند بود .
(2) پذیرفته شدگان دوره ی روزانه آزمون‌ كاردانی‌ نظام‌ جدید آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ سال 1388 (اعم از متمرکز و نیمه‌متمرکز) که ثبت‌ نام‌ نموده ‌و مشغول‌ به‌ تحصیل‌ شده‌اند، اجازه ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در این‌ آزمون‌ را ندارند.
(3) پذیرفته شدگان آزمون‌ كاردانی‌ نظام‌ جدید آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ سال 1388و قبل‌ از آن‌، چنانچه‌ تاكنون‌ به‌ دلایل‌ مختلف‌ ثبت‌ نام ‌ننموده‌ و مشغول‌ به‌ تحصیل‌ نشده‌اند، در صورت‌ دارا بودن‌ شرایط مندرج‌ در دفترچه راهنما، اجازه ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در این‌ آزمون‌ را دارند .
(4) دانشجویان دوره های شبانه (نوبت دوم) آموزشكده های فنی و حرفه ای که از معافیت تحصیلی استفاده
نمی‌کنند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در این آزمون‌ ثبت‌ نام ‌و شركت‌ نمایند . بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در کد رشته قبولی جدید، لازم است فرم مخصوص انصراف قطعی خود را از ادامه تحصیل در كدرشته قبلی اعلام نموده و گواهی مربوط را به مرکز ذیربط ارایه نمایند. لازم به توضیح است این دسته از داوطلبان پس از انصراف قطعی اجازه بازگشت و ادامه تحصیل در کد رشته قبولی قبلی خود را نخواهند داشت .
یادآور می‌شود محل جدید تحصیل، سوابق‌ تحصیلی‌ محل‌ قبلی این گونه دانشجویان‌ را مطابق‌ ماده‌ 63 آئین‌نامه‌ آموزشی‌ مورد بررسی‌ و واحدهای‌ درسی‌ قابل‌ قبول‌ را مشخص‌ و خواهد پذیرفت .
(5) دانشجویان‌ دوره‌‌ های شبانه (نوبت دوم) آموزشكده های فنی و حرفه ای که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون، الزامأ باید پس از انصراف قطعی از تحصیل، خود را به حوزه های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند . بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از اتمام دوران خدمت نظام وظیفه اجازه ثبت نام و شرکت در این آزمون را خواهند داشت .
(6) دانشجویان‌ اخراجی موضوع ماده 29 آیین نامه آموزشی نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس‌ ازتسویه‌ حساب‌ كامل‌ با مؤسسه‌ ذیربط و همچنین اداره‌ كل‌ امور دانشجویان‌ داخل ‌و صندوق‌ رفاه‌ دانشجویان‌ودرصورت‌‌نداشتن‌ مشكل‌ نظام‌ وظیفه‌ ( برای‌ برادران) اجازه ثبت نام در این آزمون را خواهند داشت . بدیهی‌ است‌ این‌ دسته‌ از داوطلبان‌ می‌توانند كلیه‌ تعهدات‌ مربوط را پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ خود به‌ صورت‌ یك‌ جا به‌ انجام‌ برسانند.
(7) با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان، آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده اند، مجاز به شرکت و انتخاب دوره روزانه مجاز به شركت در این آزمون نمی‌باشند. این قبیل از داوطلبان درصورت تمایل می‌توانند برای رشته‌های موسسات غیرانتفاعی متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه باید برابر ضوابط مربوط با پرداخت شهریه ادامه تحصیل نمایند.

2- سهمیه‌ داوطلبان شاهد و ایثارگر
هر یك‌ از داوطلبان ‌متقاضی‌ سهمیه شاهد و ایثارگر می‌توانند بر اساس‌ شرایط خود ‌در بندهای‌ «الف‌» و «ب» ذیل‌‌، متقاضی‌ استفاده از سهمیه‌ شوند.
الف‌) رزمندگانی كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌های چهارگانه ماده مذكور در آیین‌نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای‌ ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسیجی ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ از تاریخ‌ 31/6/1359 لغایت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالی‌ یا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملیاتی ‌جبهه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد كشاورزی) نسبت به تكمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نیروی مقاومت بسیج) و یا وزارت جهاد كشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.
تذكر مهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لازم است پس از تكمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت كد رهگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در بند 10 قسمت اول (اطلاعات فردی) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نماید.
تبصره‌1: مناطق‌ عملیاتی‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ تعیین‌ می‌شود.
تبصره‌2: مدت‌ حضور یا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظیفه‌ و همچنین‌ تعهدات‌ و مأموریت‌های‌ خدمتی‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های‌ نظامی‌ در جبهه‌ و نیز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجویان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌، حضور داوطلبانه‌ تلقی‌ نمی‌شود.
تبصره 3: بسیجیان فعال و عادی پایگاه های مقاومت بسیج، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند.
تبصره 4: فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلبانی كه پدر، یا مادر و یا همسر آنان فقط دارای مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.
ب‌) جانبازان‌ 25 تا 69%‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا، مفقودین و اسرا و جانبازان 70% و بالاتر و خانواد شهدا (خواهر،برادر، پدر و مادر شهید) ‌برای ‌استفاده‌ از سهمیه مربوط باید بر اساس‌ ضوابط مندرج‌ در بند ذیل‌ اقدام‌ كنند.
- این قبیل داوطلبان بایستی ضمن مراجعه به سایت اینترنتی ایثار به نشانی: www.isaar.ir با درج كد ملی و كد ایثارگری و اطلاعات لازم در لینك مربوط كد 12 رقمی رهگیری دریافت دارند و آن را در بند 10 قسمت اول (اطلاعات فردی) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نماید.پس از آن ضمن مراجعه مجدد به سایت ایثار، در قسمت پیگیری سهمیه از وضعیت تایید و یا عدم تایید سهمیه خود مطلع شوند و در صورت هر گونه مشكل با شماره
تلفن های مندرج در سایت ایثار (سامانه تایید سهمیه) تماس حاصل نمایند.
تبصره: كد رهگیری 12 رقمی ارگان های استفاده كننده از سهمیه شاهد و رزمندگان برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان باید برای هر آزمون، كدرهگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.
تذكرات مهم:
- داوطلبان استفاده كننده از سهمیه ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا وزارت جهاد كشاورزی، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشكیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.
- داوطلبان استفاده كننده از سهمیه‌های ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران در صورت عدم تایید سهمیه منحصراً باید به سایت ایثارگر به نشانی www.isaar.ir جهت رفع مشكل خود مراجعه نمایند و از مراجعه به واحدهای ذیربط خودداری نمایند.
- آندسته از داوطلبانی كه با استفاده از سهمیه شاهد و ایثار گر، از سال 1384 به بعد در آزمون دوره‌های كاردانی پیوسته آموزشكده های فنی و حرفه‌ای پذیرفته شده‌اند اعم از اینكه، از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت نام كرده و یا نكرده باشند،براساس آیین‌نامه اجرایی قانون سهمیه رزمندگان حق استفاده مجدد از سهمیه مذكور را در آزمون نخواهند داشت.
3 - شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی:
داوطلبان غیر ایرانی شركت كننده در آزمون‌ دوره‌‌های كاردانی‌ نظام‌ جدید (آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ و موسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی) سال 1389 علاوه بردارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی باید دارای شرایط زیر باشند:
الف - دارا بودن یكی از مدارك اقامتی یا شناسایی معتبر به شرح ذیل:
- گذرنامه دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار.
- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
- كارت هویت ویژه اتباع غیر ایرانی دارای اعتبار در سال 1389 صادره از اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور.
- برگ خروج از کشور مدت دار مرحله چهارم آمایش، صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
ب - دارا بودن معدل كل دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش حداقل 14 از 20 . بدیهی است درصورت قبولی اینگونه داوطلبان، چنانچه معدل ایشان كمتر از 14 باشد از آنان ثبت نام نخواهد شد و قبولی ایشان ملغی خواهد گردید.
ج - پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی كه منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران نماید، ممنوع می‌باشد.
د - به استثنای دارندگان دفترچه پناهندگی سیاسی و آن دسته از داوطلبان پذیرفته شده كه بنا به دلایل موجه قادر به عزیمت به كشور متبوع خود نباشند ثبت نام و ادامه تحصیل سایر پذیرفته شدگان منوط به انجام تشریفات قانونی خروج از كشور و اخذ گذرنامه با روادید تحصیلی معتبر می باشد. بنابر این ورودی های واجد شرایط قانونی كه دارای گذرنامه تحصیلی نمی باشند برابر شیوه نامه ای كه توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری تهیه و به مراكز ابلاغ خواهد شد، پذیرش اولیه شده و در اولین نیمسال تحصیلی به آنان مرخصی بدون احتساب در سنوات اعطا
می گردد. بدیهی است پس از انجام تشریفات قانونی خروج از كشور و صدور گذرنامه و اخذ روادید تحصیلی در نیمسال بعدی طبق ضوابط از دانشجو ثبت نام قطعی بعمل خواهد آمد.
هـ - فقط اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران مجاز به شركت در این آزمون می‌باشند.
و - كلیه پذیرفته شدگان غیر ایرانی در دوره های روزانه ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی بر اساس ضوابط
می باشند.
ز- جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی در خصوص اقامت خانواده پذیرفته شدگان (به استثنای همسر و فرزندان دارای اقامت قانونی دانشجو) ندارد.
ح- كلیه اتباع خارجی متقاضی ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است نسبت به تكمیل فرم مخصوص اتباع خارجی كه در سایت سازمان و نشریه پیك سنجش مورخ 14/4/89 درج خواهد شد اقدام نموده و همچنین در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org و ورود به لینك مربوطه نسبت به تكمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ كه پس از تكمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یك كد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد كه داوطلب می‌بایست این كد را دقیقاً در محل مخصوصی كه در بند 13 تقاضانامه ثبت‌نام، پیش‌بینی شده است درج نمایند.
ط- اتباع غیر ایرانی منحصرا می بایست محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط فوق و رعایت مناطق ممنوعه تحصیل برای این افراد (مندرج در دفترچه راهنما) تعیین نمایند. در غیر اینصورت قبولی آنان كان لم یكن تلقی گردیده و از ثبت نام و ادامه تحصیل آنان جلوگیری بعمل خواهد آمد.
* تذكرات مهم:
1) اقامت اتباع غیر ایرانی در استان‌های تهران و قم بلامانع می‌باشد.
2) ممنوعیت اسكان و اقامت اتباع خارجی در مناطق فوق، شامل ساكنین مهمانشهرهای ویژه اتباع خارجی مستقر در این مناطق و همچنین اتباع بیگانه مقیم، كه با زنان ایرانی ازدواج نموده‌اند و ثبت ازدواج آنان به تأیید وزارت كشور رسیده است، نمی‌گردد.
3) ثبت‌نام و ادامه تحصیل آن دسته از دانش‌آموزان و سوادآموزان خارجی كه بنا به دلائل موجه مجاز به اقامت در مناطق ممنوعه تردد و اسكان اتباع خارجی می‌باشند، صرفاً بر اساس معرفی‌نامه اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری (استان ممنوعه برای اسكان و اقامت اتباع خارجی) و بر مبنای یكی از مدارك اقامتی مندرج در بند الف این شیوه نامه انجام می‌پذیرد.
4- ضوابط تحصیل‌ در مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی:‌
الف) در آزمون دوره‌های كاردانی پیوسته نظام جدیدموسسات آموزش عالی غیرانتفاعی وغیردولتی سال 1389، موسسات غیرانتفاعی - غیردولتی در 27 رشته‌امتحانی شامل : الکترونیک - كد11، الکتروتکنیك - كد12، کامپیوتر(نرم افزار) - كد14، ساخت و تولید - كد15، نقشه‌کشی عمومی - كد16، مکانیک خودرو - كد17، صنایع فلزی - كد18، تأسیسات - كد19، صنایع چوب و کاغذ - كد20، ساختمان (كارهای عمومی ساختمان)- كد22، نقشه‌کشی معماری - كد23، نقشه‌برداری - كد24، صنایع شیمیایی - كد25، متالورژی - كد27، الکترونیک و مخابرات دریایی - كد31، حسابداری بازرگانی - كد33، امور اداری - كد34، کودکیاری - كد35، مدیریت خانواده - كد36، طراحی و دوخت - كد37، تربیت بدنی - كد38، گرافیک - كد39، هنرهای تجسمی - كد40، امور دامی - كد43، امور زراعی وباغی - كد48، ماشین‌های کشاورزی - كد50، صنایع غذایی - كد51 دانشجو پذیرش خواهند نمود.
ب) نظام‌ درسی‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌ نظام‌ واحدی‌ و براساس‌ نظام‌ آموزشی‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ خواهد بود و به‌ فارغ‌التحصیلان‌ مدرك‌ مربوط برابر ضوابط وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ اعطا خواهد شد و از پذیرفته‌شدگان براساس جدول مندرج در دفترچه راهنما شهریه‌ اخذ خواهد شد.
ج) برای‌ دانشجویان‌ مرد كه‌ از نظر خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ منع‌ قانونی‌ نداشته‌ باشند، معافیت‌ تحصیلی‌ صادر خواهد شد و داوطلبانی‌ كه‌ هم‌اكنون‌ مشغول‌ خدمت‌ می‌باشند در صورت‌ پذیرفته‌ شدن‌ و نداشتن‌ غیبت‌ قبل‌ از اعزام‌ به‌ خدمت‌، ترخیص‌ خواهند شد.
د) مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌ هیچگونه‌ تعهدی‌ در قبال‌ تهیه‌ و تأمین‌ مسكن‌، خوابگاه‌ و غذای‌ دانشجویان‌ ندارند.
ه‍‌) دانشجویان‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌ تابع‌ مقررات‌ آموزشی‌ دانشجویان‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ می‌باشند، مگر در مواردی‌ كه‌ در آیین‌نامه‌ طرح‌ ایجاد مؤسسات‌ ذیربط مستثنی‌ شده‌ است‌.
و) دانشجویان‌ می‌توانند از وام‌ تحصیلی‌ مطابق‌ با آیین‌نامه‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ و در صورت‌ تخصیص‌ بودجه‌ استفاده‌ نمایند.
ز) انتقال و تغییر رشته دانشجویان در صورت موافقت این موسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی، منحصراً به مؤسسات غیرانتفاعی با رعایت ضوابط و آیین‌نامه‌های مربوط امكان‌پذیر خواهد بود.
ضوابط گزینش‌ و انتخاب‌ رشته مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌:
داوطلبانی‌ كه‌ با علامتگذاری‌ بند مربوط در تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اینترنتی، با توجه به رشته‌های مندرج در قسمت الف بند 4 (همین بند) علاقه‌مندی‌ خود را به‌ انتخاب رشته و شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌ اعلام‌ می‌نمایند، می‌توانند رشته‌ یا رشته‌های‌ تحصیلی‌ مورد علاقه‌ خود را از جداول كد رشته محل‌ها مندرج در دفترچه راهنما استخراج و به همراه سایر كدرشته‌محلهای انتخابی در هر اولویتی كه تمایل دارند (از اولویت 1 تا 50) در فرم تقاضانامه ثبت‌نامی درج نمایند.

5- ثبت‌نام‌ برای‌ شركت‌ در آزمون‌
ثبت‌نام برای شركت در آزمون ورودی دوره های پیوسته كاردانی نظام جدید (آموزشكده های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی) سال 1389 از روز سه شنبه 15/4/89 آغاز و در پایان روز سه شنبه 22/4/89 پایان می‌پذیرد و منحصراً به یكی از دو روش ذیل و از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org امكان‌پذیر است. لذا داوطلبان لازم است به یكی از دو روش پرداخت اینترنتی و مراجعه به دفاتر پستی، كه در ذیل توضیح داده شده است، اقدامات لازم را بعمل آورند.
الف ـ روش اول (پرداخت الكترونیكی):
(1) مراجعه به سایت اینترنتی سازمان به نشانی: www.sanjesh.org
(2) دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) از طریق سایت سازمان.
(3) آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت‌نام.
(4) با توجه به اینكه پرداخت هزینه ثبت‌نام در این روش به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله كارت‌های عضو شبكه بانكی شتاب كه پرداخت الكترونیكی آنها فعال می‌باشد، با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ 000/55 (پنجاه و پنج هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
تبصره 1- چنانچه داوطلبی ، با توجه به رشته‌های مندرج در قسمت الف بند 4 (این اطلاعیه) علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی می‌باشد، لازم است نسبت به پرداخت مبلغ
000/15(پانزده هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق به عنوان علاقه‌مندی به انتخاب شركت در گزینش موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ، اقدام نماید.
ب ـ روش دوم (مراجعه به دفاتر پستی):
(1) مراجعه به دفاتر پستی برای تهیه دفترچه راهنمای شركت در آزمون و كارت یا کارت‌های اعتباری به تعداد مورد نیاز.
(2) پرداخت مبلغ 000/55 (پنجاه و پنج هزار) ریال بابت دریافت یك كارت اعتباری ثبت‌نام و دفترچه راهنمای شركت در آزمون.
تبصره 1- چنانچه داوطلبی با توجه به رشته‌های مندرج در قسمت الف بند 4 (این اطلاعیه) علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی - غیرانتفاعی نیز باشد لازم است مبلغ 000/ 15 (پانزده هزار) ریال به دفتر پستی پرداخت و نسبت به دریافت یك كارت اعتباری علاقمندی اقدام نماید.
تبصره 2- مبلغ 000/6 (شش هزار) ریال بابت هزینه توزیع دفترچه راهنما و كارت اعتباری ثبت‌نام نیز توسط دفترپستی، از داوطلب دریافت می‌گردد.
(3) آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام.
پس از مطالعه دفترچه راهنمای شركت در آزمون و آشنایی با كلیه شرایط و ضوابط آزمون داوطلب باید از روز سه‌شنبه 15/4/89 لغایت ساعت 24 روز سه شنبه 22/4/89 با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org نسبت به تكمیل تقاضانامه الكترونیكی ثبت‌نام اقدام نماید. لازم به توضیح است كه دفترچه راهنما و همچنین نحوة ورود به سایت برای ثبت‌نام و اقدامات لازم برای انجام ثبت‌نام اینترنتی در سایت سازمان قرار داده می شود.
6-تاریخ و زمان پرینت كارت اینترنتی و برگزاری آزمون
الف : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده داوطلبان از تاریخ 23/6/89 لغایت 25/6/89 با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور نسبت به پرینت كارت و برگ راهنمای ورود به جلسه آزمون اقدام
می نمایند.
تذكر مهم: به داوطلبان اكیدا" توصیه می شود كه كارت اعتباری خود را بهمراه كد رهگیری كه بعد از ثبت نام به داوطلب داده می شود نزد خود نگهداری كنند تا در زمان پرینت كارت ورود به جلسه آزمون دچار مشكل نشوند.
ب – آزمون ورودی دوره های كاردانی پیوسته نظام جدید (آموزشكده های فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی) سال 1389 بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده ان شاءا... در صبح و بعدازظهر روز جمعه 26/6/89 برگزار خواهد شد، به دیگر سخن داوطلبان برخی از كد رشته های امتحانی در صبح جمعه 26/6/89 و بقیه داوطلبان در بعد از ظهر جمعه 26/6/89در آزمون كد رشته امتحانی مربوط شركت می كنند.
ضمناً به اطلاع می‌رساند كه واحد اطلاعات و پاسخگویی به سوالات در این باره از این تاریخ لغایت 22/4/89 همه روزه (بجز ایام تعطیل ) در وقت اداری آماده پاسخگویی به سوالات می باشد لذا داوطلبان گرامی به منظور پاسخگویی به سوالات خود می توانند فقط با شماره تلفن های 88923595 تا 88923599 تماس و یا با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی www.sanjesh.org در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری فرمایند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 تیر 1389 توسط سعید اصلانی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک