تبلیغات
مدرسه حسابداری - آشنایی با روباتیك و تاریخچه جالب آن

مدرسه حسابداری
 
اگر بخواهی غیر ممکن،ممکن می شود

برای مشاهده  روی ادامه مطلب کلیک کنید.

در صورت نیاز به نکات کلیدی کنکوری کلیه دروس شاخه فنی حرفه ای و کار دانش (حسابداری) برای ما نظر ارسال کنید تا در صورت موجودیت برای شما ارسال کنیم.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز می باشد.

برای هر چه بهتر شدن این وبلاگ نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

با تشکر مدیر وبلاگ مدرسه حسابداری : سعید اصلانی

 

آشنایی با روباتیك

روبات چیست؟

روبات یك ماشین الكترومكانیكی هوشمند است با خصوصیات زیر:
- می توان آن را مكرراً برنامه ریزی كرد.
- چند كاره است.
- كارآمد و مناسب برای محیط است.

 اجزای یك روبات:

- وسایل مكانیكی و الكتریكی:

 شاسی، موتورها، منبع تغذیه، ...

- حسگرها (برای شناسایی محیط):

دوربین ها، سنسورهای sonar، سنسورهای ultrasound، ...

- عملكردها (برای انجام اعمال لازم)

بازوی روبات، چرخها، پاها، ...

- قسمت تصمیم گیری (برنامه ای برای تعیین اعمال لازم):

حركت در یك جهت خاص، دوری از موانع، برداشتن اجسام، ...

- قسمت كنترل (برای راه اندازی و بررسی حركات روبات):

نیروها و گشتاورهای موتورها برای سرعت مورد نظر، جهت مورد نظر، كنترل مسیر، ...

 تاریخچه روباتیك:

- 270 ق م : زمانی كه یونانیان به ساخت مجسمه های متحرك میپرداختند.

- حدود سال 1250 م: بیشاپ آلبرتوس ماگنوس (Bishop Albertus Magnus) ضیافتی ترتیب داد كه درآن، میزبانان آهنی از مهمانان پذیرایی می كردند. با دیدن این روبات، سنت توماس آكویناس (Thomas Aquinas) برآشفته شد، میزبان آهنی را تكه تكه كرد و بیشاب را ساحر و جادوگر خواند.

- سال 1640 م: دكارت ماشین خودكاری به صورت یك خانم ساخت و آن را Ma fille Francine " می نامید.این ماشین كه دكارت را در یك سفر دریایی همراهی می كرد، توسط كاپیتان كشتی به آب پرتاب شد چرا كه وی تصور می كرد این موجود ساخته شیطان است.

- سال 1738 م: ژاك دواكانسن (Jacques de Vaucanson) یك اردك مكانیكی  ساخت كه از بیش از 4000 قطعه تشكیل شده بود.
این اردك می توانست از خود صدا تولید كند، شنا كند، آب بنوشد، دانه بخورد و آن را هضم و سپس دفع كند. امروزه در مورد محل نگهداری این اردك اطلاعی در دست نیست.

- سال 1805 م: عروسكی توسط میلاردت (Maillardet) ساخته شد كه می توانست به زبان انگلیسی و فرانسوی بنویسد و مناظری را نقاشی كند.

- سال 1923 م: كارل چاپك (Karel Capek) برای اولین بار از كلمه روبات (robot) در نمایشنامه خود به عنوان آدم مصنوعی استفاده كرد. كلمه روبات از كلمه چك robota گرفته شده است كه به معنی برده و كارگر مزدور است. موضوع نمایشنامه چاپك، كنترل انسانها توسط روباتها بود، ولی او هرگونه امكان جایگزینی انسان با روبات و یا اینكه روباتها از احساس برخوردار شوند، عاشق شوند، یا تنفر پیدا كنند را رد می كرد.

- سال 1940 م: شركت وستینگهاوس (Westinghouse Co.) سگی به نام اسپاركو (Sparko) ساخت كه هم از قطعات مكانیكی و هم الكتریكی در ساخب آن استفاده شده بود. این اولین باری بود كه از قطعات الكتریكی نیز همراه با قطعات مكانیكی استفاده می شد.

- سال 1942 م: كلمه روباتیك (robatics) اولین بار توسط ایزاك آسیموف در یك داستان كوتاه ارائه شد. ایزاك آسیموف (1920-1992) نویسنده كتابهای توصیفی درباره علوم و داستانهای علمی تخیلی است.

- دهه 1950 م: تكنولوژی كامپیوتر پیشرفت كرد و صنعت كنترل متحول شد. سؤلاتی مطرح شدند. مثلاً: آیا كامپیوتر یك روبات غیر متحرك است؟

- سال 1954 م: عصر روبات ها با ارائه اولین روبات آدم نما توسط جرج دوول (George Devol) شروع شد.

امروزه، 90% روباتها، روباتهای صنعتی هستند، یعنی روباتهایی كه در كارخانه ها، آزمایشگاهها، انبارها، نیروگاهها، بیمارستانها، و بخشهای مشابه به كارگرفته می شوند.در سالهای قبل، اكثر روباتهای صنعتی در كارخانه های خودروسازی به كارگرفته می شدند، ولی امروزه تنها حدود نیمی از روباتهای موجود در دنیا در كارخانه های خودروسازی به كار گرفته می شوند.مصارف روباتها در همه ابعاد زندگی انسان به سرعت در حال گسترش است تا كارهای سخت و خطرناك را به جای انسان انجام دهند.برای مثال امروزه برای بررسی وضعیت داخلی رآكتورها از روبات استفاده می شود تا تشعشعات رادیواكتیو به انسانها صدمه نزند.

 - سال 1956 م: پس از توسعه فعالیتهای تكنولوژی یك كه بعد از جنگ جهانی دوم، یك ملاقات تاریخی بین جورج سی.دوول(George C.Devol) مخترع و كارآفرین صاحب نام، و ژوزف اف.انگلبرگر (Joseph F.Engelberger) كه یك مهندس با سابقه بود، صورت گرفت. در این ملاقات آنها به بحث در مورد داستان آسیموف پرداختند. ایشان سپس به موفقیتهای اساسی در تولید روباتها دست یافتند و با تأسیس شركتهای تجاری، به تولید روبات مشغول شدند. انگلبرگر شركت Unimate برگرفته از Universal Automation را برای تولید روبات پایه گذاری كرد. نخستین روباتهای این شركت در كارخانه جنرال موتورز (General Motors) برای انجام كارهای دشوار در خودروسازی به كار گرفته شد. انگلبرگر را "پدر روباتیك" نامیده اند.

- دهه 1960 م: روباتهای صنعتی زیادی ساخته شدند. انجمن صنایع روباتیك این تعریف را برای روبات صنعتی ارائه كرد:

"روبات صنعتی یك وسیلة چند كاره و با قابلیت برنامه ریزی چند باره است كه برای جابجایی قطعات، مواد، ابزارها یا وسایل خاص بوسیلة حركات برنامه ریزی شده، برای انجام كارهای متنوع استفاده می شود."

 - سال 1962 م: شركت خودروسازی جنرال موتورز نخستین روبات Unimate را در خط مونتاژ خود به كار گرفت.

 - سال 1967 م: رالف موزر (Ralph Moser) از شركت جنرال الكتریك (General Electeric) نخستین روبات چهارپا را اختراع كرد.

 - سال 1983 م: شركت Odetics یك روبات شش پا ارائه كرد كه می توانست از موانع عبور كند و بارهای سنگینی را نیز با خود حمل كند.

 - سال 1985 م: نخستین روباتی كه به تنهایی توانایی راه رفتن داشت در دانشگاه ایالتی اهایو (Ohio State Uneversity) ساخته شد.

 - سال 1996 م: شركت ژاپنی هندا (Honda) نخستین روبات انسان نما را ارائه كرد كه با دو دست و دو پا طوری طراحی شده بود كه می توانست راه برود، از پله بالا برود، روی صندلی بنشیند و بلند شود و بارهایی به وزن 5 كیلوگرم را حمل كند

روباتها روز به روز هوشمندتر می شوند تا هرچه بیشتر در كارهای سخت و پر خطر به یاری انسانها بیایند.    


قانون روباتیك مطرح شده توسط آسیموف:

1- روبات ها نباید هیچگاه به انسانها صدمه بزنند.

2- روباتهاباید دستورات انسانها را بدون سرپیجی از قانون اوّل اجرا كنند.

3- روباتها باید بدون نقض قانون اوّل و دوم از خود محافظت كنند.


انواع ربات ها :

رباتهای امروزی كه شامل قطعات الكترونیكی و مكانیكی هستند در ابتدا به صورت بازوهای مكانیكی برای جابجایی قطعات و یا كارهای ساده و تكراری كه موجب خستگی و عدم تمركز كارگر و افت بازده میشد بوجود آمدند. اینگونه رباتها جابجاگر (manipulator) نام دارند.جابجاگرها معمولا در نقطه ثابت و در فضای كاملا كنترل شده در كارخانه نصب میشوند و به غیر از وظیفه ای كه به خاطر آن طراحی شده اند قادر به انجام كار دیگری نیستند. این وظیفه میتواند در حد بسته بندی تولیدات, كنترل كیفیت و جدا كردن تولیدات بی كیفیت, و یا كارهای پیچیده تری همچون جوشكاری و رنگزنی با دقت بالا باشد.

 

نوع دیگر رباتها كه امروزه مورد توجه بیشتری است رباتهای متحرك هستند كه مانند رباتهای جابجا كننده در محیط ثابت و شرایط كنترل شده كار نمیكنند. بلكه همانند موجودات زنده در دنیای واقعی و با شرایط واقعی زندگی میكنند و سیر اتفاقاتی كه ربات باید با انها روبرو شود از قبل مشخص نیست. در این نوع ربات هاست كه تكنیك های هوش مصنوعی میبایست در كنترلر ربات(مغز ربات) به كار گرفته شود.

 

رباتهای متحرك به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند:
1-رباتهای چرخ دار
با انواع چرخ عادی

 

و یا شنی تانك

 

و با پیكربندی های مختلف یك, دو یا چند قسمتی

2-رباتهای پادار مثل سگ اسباب بازیAIBO ساخت سونی كه در شكل بالا نشان داده شد یا ربات ASIMO ساخت شركت هوندا

 

3-رباتهای پرنده

 

4-رباتهای چند گانه(هایبرید) كه تركیبی از رباتهای بالا یا تركیب با جابجاگرها هستند

و ...

مزایای روباتها:

1-  روباتیك و اتوماسیون در بسیاری از موارد می توانند ایمنی، میزان تولید، بهره و كیفیت محصولات را افزایش دهند.

2-  روباتها می توانند در موقعیت های خطرناك كار كنند و با این كار جان هزاران انسان را نجات دهند.

3-  روباتها به راحتی محیط اطراف خود توجه ندارند و نیازهای انسانی برای آنها مفهومی ندارد. روباتها هیچگاه خسته نمی شوند.

4-  دقت روباتها خیلی بیشتر از انسانها است آنها در حد میلی یا حتی میكرو اینچ دقت دارند.

5-  روباتها می توانند در یك لحظه چند كار را با هم انجام دهند ولی انسانها در یك لحظه تنها یك كار انجام می دهند.

 معایب روباتها:

1-  روباتها در موقعیتهای اضطراری توانایی پاسخگویی مناسب ندارند كه این مطلب می تواند بسیار خطرناك باشد.

2-  روباتها هزینه بر هستند.

3-  قابلیت های محدود دارند یعنی فقط كاری كه برای آن ساخته شده اند را انجام می دهند.

مطمئناً همه شما با عبارت www یا همان دبلیو دبلیو دبلیو  معروف! آشنا هستید.wwwمهمترین مشخصهhttp یا همان پروتكل جابجائی ابرلینكها(hyper text transfer protocol) در شبكه جهانی ارتباطات و فناوری جابجائی اطلاعات هست.فكر كنم برای شما جالب باشد كه بدانید برای اولین بار این مشخصه مهم در یك مركز تحقیقات فیزیك بكار برده شد. سرن (CERN)همان مركزی هست كه برای اولین بار برای ارتباط بین پژوهشگران و دانشمندان خود در سال1990میلادی،www را ابداع كرد.همچنین بد نیست بدانید كه آخرین نمونه پیشرفت همین مركز تحقیقاتی فیزیك هم در زمینه اینترنت و فناوری اطلاعات بوده كه میتوان به شكسته شدن ركورد انتقال اطلاعات توسط اینترنت اشاره كرد كه آنهم در سرن به انجام رسید!!

و اما سرن چیست؟ كجاست؟
سرن(CERN) بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیك ذرات بنیادی و فیزیك هسته ای است.این مجموعه عظیم و منحصر بفرد در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر میرین و در مرز مشترك فرانسه و سوئیس واقع شده است.سرن در 29 سپتامبر سال 1954 میلادی توسط سازمان اروپائی تحقیقات هسته ای شكل گرفته و در طی این مدت نزدیك53 سال توانسته نقش بسیار موثری در رشد و توسعه علم فیزیك داشته باشد.تحقیقات و آزمایشها و پژوهشهای انجام شده در این مركز و كسب جوایز متعدد توسط دانشمندان و پژوهشگران فعال این مركز معتبر علمی دنیا(از جمله6 جایزه نوبل) خود نشان از اهمیت سرن در عرصه تبادلات علمی دنیا دارد.

دولت سوئیس بعنوان پایه گذار اصلی سرن (به همراه 11 كشور اروپائی دیگر)در پنجاهمین سال تاسیس سرن و بعنوان هدیه، مركزى به نام «جهان علم و نوآورى» را كه یك مركز شبكه اى جدید و نیز مكانى براى بازدید علاقه مندان است، به این سازمان اهدا كرد.
در این مركز تحقیقات فیزیك هسته ای و ذرات بنیادی كه مهمترین هدف آن "كشف رازهاى مبداء جهان"تعریف شده است هم اینك بیش از 3000 فیزیكدان و مهندس بعنوان كاركنان مقیم در زمینه های مختلف نظری و آزمایشگاهی مشغول بكار هستند.در سرن همچنین بیش از 6500 دانشمند از 500دانشگاه از 80كشور دنیا بصورت بازدیدهای كوتاه مدت به سرن می آیند كه خود نشان از همكاری بزرگ و بی نظیر علمی دانشمندان و پژوهشگران عرصه علمی جهان دارد. به گفته «چارلز كلایبر» وزیر علوم و پژوهش هاى سوئیس، در50 سال گذشته سازمان اروپایى تحقیقات هسته اى كانون همایش و ملاقات دانشمندان مختلف جهان با ریشه هایى از تمامى ملت ها، فرهنگ ها، مذاهب و اقوام بوده است. كلایبر در مراسم جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس «سرن» گفت: "در این مركز مناقشات و دشمنى هاى سیاسى به هیچ وجه راه ندارد و حكمفرمایى همین روحیه باعث شده است این سازمان بتواند در چگونگى شكل گیرى تفكر انسان نسبت به طبیعت و آغاز جهان كمك هاى قابل ملاحظه اى داشته باشد".
به جز سوئیس 11كشور اروپائی دیگر كه در تاسیس پروژه سرن همكاری داشتند عبارت بودند از:
بلژیك،دانمارك،آلمان،فرانسه،یونان،بریتانیای كبیر،ایتالیا،یوگسلاوی،هلند،نروژ و سوئد.
و البته بعدها نیزكشورهای اطریش (۱۹۵۹)، اسپانیا (۱۹۶۱-۱۹۶۸ و بعد ۱۹۸۳)، پرتغال (۱۹۸۶)، فنلاند (۱۹۹۱)، لهستان (۱۹۹۱)، مجارستان (۱۹۹۲)، جمهوری چك (۱۹۹۳)، اسلوواكی (۱۹۹۳) و سرانجام بلغارستان (۱۹۹۹) به عضویت آن درآمدند.
این كشورها اعضای اصلی اداره كننده سرن هستند و از لحاظ اداری-مالی تامین كننده عمده هزینه های مالی سرن هستند.این كشورها سالیانه حداقل مبلغی بالغ بر 5میلیون یورو پرداخت میكنند كه صد البته بسیاری از این كشورها علاوه بر مبلغ حداقل فوق جهت هزینه های بسیاری از پروژه های سرن بصورت مستقیم و غیر مستقیم مبالغ دیگری در نظر میگیرند مثل آلمان و ایتالیا تاكنون فقط برای یكی از پروژه های سرن به اسم (LHC) تاكنون بیش از300میلیون یورو هزینه كرده اند.
محض اطلاع:
بزرگترین برنامه كنونی سرن،علاوه بر تحقیقات گوناگون در زمینه فیزیك هسته ای و ذرات بنیادی،اجرای پروزه بزرگ LHC (Large Hadron Collider) یا همان" ابرتصادم گر هادرونى"است كه بعنوان بزرگترین پروژه تحقیقاتی جهان شناخته میشود. ابرتصادم گر هادرون یك شتاب دهنده  ذرات با انرژى و پیچیدگى بى نظیر و بى سابقه است كه نتیجه آن همكارى و مشاركت جهانى براى آشكارسازى بخش جدید پنهانى از حقیقت است.

دسته دوم از كشورهای مشاركت كننده در سرن،شش كشور آمریكا،روسیه،ژاپن،تركیه،هند و اسرائیل هستند كه بعنوان ناظر در سازمان تحقیقات هسته ای سرن حضور دارند.این كشورها هم سهم و مشاركت فعالی در انجام پروژه های تحقیقاتی سرن و همچنین در تامین هزینه های مالی و تجهیزات سرن دارند.برای مثال تاكنون ایالات متحده رقمی بالغ بر یك میلیارد دلار برای پروژه LHC هزینه كرده است.
و اما دسته سوم از كشورهای مشاركت كننده در سرن،كشورهای غیر عضو سازمان اروپائی تحقیقات هسته ای هستند كه در برنامه های مختلف تحقیقاتی سرن مشاركت دارند.این دسته كه شامل 26كشور است عبارتند از:
الجزایر،آرژانتین،ارمنستان،آذربایجان،بلاروس،برزیل،چین،كانادا،كرواسی،قبرس،استونی، گرجستان، ایسلند،
ایرلند،مكزیك،مراكش ،پاكستان، پرو، رومانی، صربستان ،اسلونی،آفریقای جنوبی،كره جنوبی،تایوان،اوكراین و ایران.
این كشورها بسته به توانائی های علمی و تحقیقاتی خود می توانند در پروژه های آزمایشگاهی و نظری سرن شركت می كنند.در حقیقت،عمده ترین بهره این كشورها از همكاری با سرن،تماس نزدیك و خارج از محدودیت های متداول (سیاسی) با تكنولوژی نوین و كسب مستقیم و بی واسطه دانش علمی و فنی است.
 
بعد از عضویت رسمی ایران در سرن در سال2001 میلادی و همكاری با سرن در زمینه پروژه بزرگ LHC و ساخت و تامین قطعاتی از این پروژه هم اینك هفت پژوهشگر و سه دانشجو دوره دكترا در زمینه فیزیك ذرات بنیادی در سرن مشغول پژوهش و تحقیقات هستند و همچنین قرار است دو دانشجوی دیگردوره دكترا به این جمع اضافه شود.لازم به ذكر است كه مشاركت انفرادی فیزیكدانان ایرانی در سرن به قبل از سال2000 بر می گردد.
                                                                                       

 

پیش از این درباره شتابدهنده خوشه های پروتونی LHC با محیطی بالغ بر 27 كیلومتر به مختصر گفته شد كه بزرگترین پروژه تحقیقاتی جهان به شمار میرود.هدف از پروژه LHC ساخت دو پر انرژی پروتونی با انرژی بیش از Tev 7 است كه با برخورد دادن این دو پرتو و آشكارسازی ذرات حاصل از این برهمكنش آنها ساختار درونی مواد و ذرات بنیادی سازنده آنها شناخته شود.پروژه LHC با بودجه ای بالغ بر شش میلیارد دلار از سال1995 شروع شده و راه اندازی آن و شروع آزمایشهای مربوطه برای انتهای سال 2007 پیش بینی شده است. بد نیست بدانید كه هزینه ساختمانی كه این شتابدهنده در آن نصب می شود بالغ بر 500 میلیون فرانك سوئیس است و پیش بینی می شود كه هزینه نهائی آن بعد از انجام تمام مقدمات و آزمایشات در نهایت بالغ بر 10میلیارد یورو شود.جزئیات بیشتر از ساختار و نحوه كار LHC موضوعی نیست كه ما بدنبال آن باشیم بلكه میخواهیم نقش و فعالیت ایران را در ساخت این پروژه عظیم تحقیقاتی جهان مورد بررسی قرار دهیم.
(دوستان علاقمند به LHC در صورت تمایل میتوانند با ارسال ایمیل اطلاعات تكمیلی را دریافت كنند)

قبل از هر چیزی لازم است بدانید كه برای پروژه LHC،چهار آزمایش بزرگ با آشكارسازهای بسیار زیاد طراحی شده است كه در چهار محل تلاقی دو پرتو پروتونی قرارگرفته اند.این آزمایشها عبارتند از:
LHCB-ALICE-CMS- ATLAS
هر كدام از این آزمایش های چهارگانه شامل مجموعه عظیمی از آشكارسازهاست كه كار ساخت آنها توسط مراكز تحقیقاتی مختلف و دانشگاهها و شركت های بزرگ صنعتی در سراسر جهان در حال اجراست.
آزمایش CMS (Compact Muon Solenoid) یكی از چهار آزمایش بزرگ پروژه LHC است.همكاری ایران در این آزمایش در اولین قدم با ساخت قسمتی مكانیكی از آزمایش CMS با عنوان"میز نگهدارنده این آشكار ساز HF و محفظه استوانه ای پوشاننده آن"و با نظارت مهندسان سرن و با انتقال دانش فنی مربوطه به شركت هپكو اراك بعنوان مجری این آزمایش به انجام رسید. این میز باید بتواند قطعاتی به وزن حدود 200 تا 300 تن را تحمل كند كه اجزای آن با فاصله میلیمتری از یكدیگر باز و بسته می شوند. این میز در حقیقت یك دستگاه مكانیكی با تولرانس بسیار بالا به شمار می رود كه هزینه ساخت آن نیز برعهده ایران است.(مبلغی بالغ بر 600 میلیون تومان) دكتر محمد محمدی، متخصص فیزیك ذرات بنیادی و سرپرست گروه سازنده شتاب دهنده سرن در ژنو، كه از طرف دانشگاه فلوریدا این مأموریت را عهده دار شده است در این زمینه می گوید:«برای ایران، موضوع اصلی فعالیت های پژوهشی از این قبیل، دستیابی به منافع اقتصادی آنی نیست، بلكه منفعت اصلی، دستاوردهای علمی است كه از طریق مشاركت در یك پروژه علمی بین المللی، آن هم در بالاترین سطح پژوهش در حوزه فیزیك ذرات بنیادی نصیب كشورمان می شود.»
همچنین برای آزمایش CMS چهار لایه مختلف از آشكارسازهای RPC در دو قسمت انتهائی استوانه آن در نظر گرفته شده است كه باید سه لایه آن برای سال2007 میلادی و لایه چهارم برای آزمایش سال2010 آماده باشند.در ساخت PRC هایCMS چهار كشور ایتالیا،كره جنوبی،چین و پاكستان همكاری میكنند.در مورد ساخت لایه چهارم PRC هایCMS هم اكنون كشورهای هند،ایران،كره و پاكستان مشغول بررسی برای قبول مسئولیت هستند و در نهایت با همكاری كشور ایتالیا انجام خواهد شد.در صورت موفقیت ایران در كسب مسئولیت ساخت RPCهای لایه چهارمCMS در داخل كشور،این پروژه اولین مشاركت آزمایشگاهی ایران در یك آزمایشگاه بزرگ بین المللی خواهد بود.
در انتها لازم به یادآوری است كه بدنبال مشاركت موفقیت آمیز ابتدائی ایران در CMS پروژه تور(grid) را نیز به موارد همكاری ایران و سرن نیز میتوان اضافه كرد.در باب معرفی مختصری از پروژه تور(grid) باید گفت كه همانطور كه وب برای به اشتراك گذاردن اطلاعات در اینترنت است،تور یك سرویس نرم افزاری برای به اشتراك گذاردن توان محاسباتی و فضای ذخیره داده ها بین كامپیوترهای متصل به اینترنت است و هدف نهائی از آن ایجاد یك شبكه وسیع جهانی محاسباتی و اطلاعاتی است.
توجه:
(دوستان علاقمند به كسب اطلاعات بیشتر در زمینه تور(grid) میتوانند با ارسال ایمیل اطلاعات تكمیلی را دریافت نمایند)


در این نوشتار سعی شد تا حد امكان از روی آوردن به مباحث تخصصی فیزیك ذرات بنیادی و همچنین فیزیك هسته ای و مبحث شتابدهنده ها و معرفی آنها پرهیز شود و هدف اصلی نویسنده معرفی خوانندگان و كاربران عزیز با سرن بعنوان بزرگترین مجموعه تحقیقاتی و آزمایشگاهی جهان در زمینه فیزیك ذرات بنیادی و همچنین پروژه های آن و نقش و همكاری ایران در انجام این مهم بود.امیدوارم كه این مقاله مورد مفید واقع شده باشد.
در تهیه این نوشتار از منابع مطالعاتی و پایگاههای اطلاع رسانی ویكی پدیا،روزنامه شرق،سایت رسمی مركز تحقیقاتی سرن،پایگاه اینترنتی و خبرنامه داخلی مركز تحقیقات فیزیك نظری ایران(IPM) استفاده شده است.


پی نوشت:
طبق شنیده ها و شواهد موجود؛با توجه به رخدادها و فرایندهای سیاسی كه در طول این چند ماه اخیر و بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی چند ماه پیش شورای امنیت مبنی بر ]فعلاً!![تحریم علمی و تكنولوژیكی ایران در زمینه مباحث هسته ای و موشكی؛فرایند همكاری ایران و سرن در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.متاسفانه به دلیل شرایط خاص سیاسی و اجماع جامعه جهانی بر علیه سیاستها و دیپلماسی اخیر ایران ،جامعه علمی كشور بخصوص دانشمندان و پژوهشگران فیزیك(هسته ای و ذرات بنیادی) و همچنین دانشمندان عرصه هوافضا بنا به شواهد بیشترین ضربه را متحمل شده اند.

 نقل از هوپا

طبقه بندی: ربو کاپ، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 27 دی 1387 توسط سعید اصلانی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک